Son dakika ! Bakan Koca açıkladı: SON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Corona Virüsü ile ilgili bir son dakika açıklaması daha geliyor… Geçtiğimiz günlerde ilk ölümün meydana geldiğinin açıklanmasının ardından bugün de Türkiye’de Corona Virüs vaka sayısı ve ölü rakamı merak ediliyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan corona virüsle ilgili son dakika açıklama geldi. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “SON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. GENÇLERE UYARIMIZ VAR: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar.” ifadelerini kullandı.

Böylece corona virüsten yaşamını yitiren kişilerin sayısı 37’ye ulaştı. Toplam tanı sayısı ise 1529 oldu.

 

BAKAN KOCA BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI ALINAN CORONA VİRÜS KARARLARINI DUYURDU

Türkiye’nin koronavirüse karşı ortaya koyduğu dayanışmanın dünyada neredeyse örneği olmadığını belirten Koca, testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davrandıklarını söyledi. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazanıldığını vurgulayan Koca, “Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz.” ifadesini kullandı.

“KADROMUZA 32 BİN PERSONEL DAHİL EDİYORUZ”

Koca, dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istediklerinin altını çizdi. Personel sayılarına ilişkin de açıklama yapan Koca, “Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz.” bilgisini verdi. Koca, “Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde, tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bakan Koca, “Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzemeler sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir.” diye konuştu. Solunum cihazına ilişkin de Koca, “Yerli cihazın seri üretimine başlıyoruz.” açıklamasını yaptı. Bakan Koca, tanı koymak için kullanılan çalışmalara da değinerek, “Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi, devreye girmiş oldu. Perşembe günü ilave 300 bin hızlı tarama kiti gelmiş olacak ve 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak üzere bağlantı yaptık.” bilgilerini verdi.

“İYİLEŞEN VAKALARIMIZIN FAZLA OLDUĞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM”
“En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar.” hatırlatmasını yaptı. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakaları günbegün açıklayacağını aktaran Koca, şunları kaydetti:
 

Koca, ölenlerin yaş aralığına ilişkin, “91 yaşa kadar var, 60’ın altında iki hasta var yani 50-60 arası, onun dışındaki bütün hastalar 61’in üzerinde.” dedi. Sağlık personeli içinde Kovid-19 pozitif olup olmadığına ilişkin de Bakan Koca, “Kovid-19 açısından Sağlık personelimiz içinde pozitif olan vakalarımız var.” bilgisini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir